Pardus... Özgürlük İçin...
<
Bir süredir "Ağrı Dağı Efsanesi" yazmaktan, okuduğum bloglara dair notlar, ve tabiki diğer düzenli köşeleri de, yazamadım. Bunu hemen telafi edelim, çok geçikmeden notları yayınlayalım. Birikince zor oluyor. Başlangıç olarak, Burkina Fasa Fiso Halk Cemahiriyesi'nde, beni de uzun zamandır rahatsız eden iki konu üzerine, Ali Işıngör'ün "Adalet edebiyatın da temelidir" yazısına gönderme yaparak, "Ağrı Dağı Efsanesi"nin pek saygı duyduğum ve sevdiğim bir yazar olan Yaşar Kemal'e ve onun kitabına ait olduğunu, benim sadece onun isminin büyüklüğünden yararlanarak blog yazılarımı meşhur etmek istediğimi belirteyim. Şaka bir yana, Türkiye yazın ve yayın dünyasında var olan korsan, kopya ve taklit ürünlere karşı birşeyler yapmak gerekir diye düşünüyorum. Bu anlamda atılabilecek adımlardan birinin genel olarak lisans ve telif kavramlarını yaygınlaştırmak, özel olarak ise özgür ve açık lisansları tanıtmak ve resmi olarak Türkiye'de geçerliliğini sağlamak olarak görüyorum. Umarım önümüzdeki dönemde bu konuda daha somut bilgiler verebilirim.
***
Bir diğer blogumuz, Postitler. Parantez açıp bir önceki yazıyla bağlayalım. Post-it adı 3M firmasının tüm haklarına sahip olduğu markası. Dolayısı ile kullanılmasına izin vermiyor. Fakat piyasaya ilk çıkan ya da ilk yaygınlaşan markanın ürün adı haline gelmesi durumu burda da söz konusu. Ürüne ait bilgiyi ise blogun hemen başında bulabilirsiniz. Hayatın içinden küçük ayrıntılara dair umulmadık bilgi yığını çıkaran bu blogu takip etmenizi, özellikle mektuplarla ve mektup edebiyatı ile ilgilenen arkadaşlara ( onlar kendilerini biliyorlar ) ise Ya Beduh yazısını, öneririm.
***
Düşler ve Erdemler, edebiyat üzerine kollektif bir blog. Benim blog'a denk gelmemin nedeni, Borges'in Alçaklığın Evrensel Tarihi'nden Kaba Tören Yöneticisi Kotsuke no Suke. Tabi hazır bloga kadar gitmişken, Çekirge Yemeği Tarifleri'ne de bir göz atmanızı tavsiye ederim.
***
Dolaştığım bütün bloglar bu kadar ciddi değil tabiki. Son günlerde denk geldiğim ve büyük keyifle okuduğum bir blog : Aptal. Kendi tabiri ile "bir sayfa bir kaloriden az. keyifle tüketiniz."
/p>
<

<2yorum:

<< Geri dön

< <