Pardus... Özgürlük İçin...
<
Bir süredir yazmayı planlıyordum ama bir türlü olmadı. Biliyorsunuz geçenlerde bir Web 2.0 konferansı yapıldı ve bu konuda bir dolu blogda yazılar, yorumlar yazıldı, tartışmalar yapıldı. Bir sürü şirket yeni uygulama ve servislerini tanıttılar. Biraz internet arama motorlarını cırmaladığınızda bir dolu bağ geliyor. Ben bunların içerisinden özellikle bir tanesini, Tim O'raily'nin Web 2.0 Nedir? makalesini duyurmak isterim. Web 2.0 ve çevresindeki teknolojilerin neler olduğunu, klasik web uygulamalarından ( Web 1.0 ) ne farkları olduğunu oldukça sade bir şekilde tanımlamakta.
Web 2.0 ve Ajax konularını takip etmek istiyorsanız en detaylı haber, duyuru ve yorumları edineceğiniz birinci adres olarak Web 2.0 Çalışma Grubu'nu, ardından da TechCrunch, Ajaxian'ı öneririm. Ayrıca Ajax Dünyasını da takip etmekde fayda var.
***
Blog oyuncağı sayılır ama bahsetmeden geçemiyeceğim. Google'ın ardından Yahoo'da Blog arama motoru işine girdi. Ayrıca Google başta olmak üzere bir çok şirket, tag ve yerimi katalogları, sosyal ağ ürünleri geliştiriyorlar. Bu hizmetleri ilk vermeye başlayan site ve şirketleri ise daha zorlu rekabet koşulları ile baş etmek için zorlu çalışma koşulları ya da bir çoğunun başına geldiği gibi büyük bir şirket tarafından satın alınmak bekliyor.
***
Benim sevgili internet masaüstü uygulamam netvibes gelişmeye devam ediyor. Yeni eklenen yerimi modülünü büyük bir hevesle bekliyordum. Bir denemenizi tavsiye ederim.
Gelişmelerle ilgili son haberleri ise uygulama blogundan alabilirsiniz.
***
Küçük elektronik alet edevatı 10 ile 100 yaş arasındaki hangi erkek çocuk beğenmez, kendisinin de olsun istemez ki? İşte Technotrend bunlardan bir demet sunuyor. Bir gidip bakmakta fayda var.
/p>
<

<2yorum:

  <

 • Netvibes'i siz önerdiğinizden beri kullanıyorum. Benzerlerinin içinde gerçekten iyi.
  Birşey sormak istiyorum. ADSL ev kullanıcısıyım. Netvibes'in sürekli açık olması trafiği çok artırıyor gibi geliyor. Sizce?/p>

  <Blogger TuLûAt Blogspot saat 'de yazdı < /p>

 • <

 • Netvibes'ın internet kaynaklarını kullanması konusu ise birazda kaç besleme ( RSS/Atom Feed ) kutusu kullandığınızla ve bunların besleme aldıkları kaynakların hızıyla ilişkili diye düşünüyorum.

  Kişisel olarak fikrim bir sorun yaşamadığım ama internet kaynaklarından ne kadar çektiğini de ölçmüş değilim.

  Her besleme kutusunun içeriğini belirli aralıklarla güncellemek gerekiyor. Bir ajax uygulaması olarak bu güncelleme işlemini sunucu tarafında değil istemci/tarayıcı tarafında yapıyor. Yani sadece güncellenecek olan kutunun içeriğini vermiş olduğunuz besleme kaynağından istiyor. Burda belki netvibes'ın eklemesi gereken her kutu için farklı güncelleme aralığı verilebilmesi. Örneğin bazı beslemeleri, günde 1 kere bazılarını 15 dk. bir, bazılarını ise hiç güncelleme ( elle güncellenebiliyorlar ) diye bilsek iyi olabilir. Tabi bu durum herhangi bir RSS okuyucu için geçerli./p>

  <Blogger Hakan Uygun saat 'de yazdı < /p>

 • <

<< Geri dön

< <