Pardus... Özgürlük İçin...
<
Cumartesi günü OpenOffice'in hem 5. yılını hem de 2.0 sürümünün çıkışını bir gurup OpenOffice sever olarak bir araya gelip kutladık. Pasta yedik, sohbet ettik. Toplatıyı düzenleyen OpenOffice Türkiye grubu, Türkçe OpenOffice 2.0'ın Windows ve Linux dağıtımlarının olduğu bir CD hazırlamış. Bu CD'den bir adet edinmiş biri olarak 100MB dolaylarında bir indirme işleminden kurtulmuş oldum. Bu CD'nin içerisinde bulunan bir kaç farklı dağıtım türünden ( Linux için DEB, RPM ve TGZ ) rmp olanını seçerek Mandriva 2005 LE sistemime kurmam bir kaç dakikamı aldı.
Ayrıca, farklı Linux dağıtımları için hazırlanmış sistem entegrasyon paketlerinden Mandriva için olanını seçtiğimde, uygulama menüleri, ikonlar, kısa yol tuşları v.s. otomatik olarak ayarlanmış oldu. Hızlı bir göz gezdirme sonucunda, ilk etkilendiğim şey, açılış hızıydı. 1.x serisine göre oldukça hızlı açılmakta. İkinci olarak ise OpenOffice Base uygulaması geliyor. OpenOffice ailesine yeni katılan bu uygulama, eğer isterseniz dosya olarak bir veri tabanı tutabilmenizi ( HSQLDB ) sağlarken, isterseniz JDBC yoluyla istediğiniz bir veri tabanına bağlanarak, Sorgu, Form ya da Rapor hazırlamanıza olanak sağlıyor.
Örneğin MobilCRM'in Firebird veri tabanına bağlanıp, kişiye özel rapor üretmek artık çok kolay :) 2.0 sürümündeki yenilikleri öğrenmek için işe Özellikler dokümanından başlanabilir. Türkçe olarak bu uygulamayı kullanmamızı olanaklı kılan OpenOffice Türkiye'ye ve geliştiren herkese kendi adıma çok teşekkür ederim.
/p>
<

<0yorum:

    <

<< Geri dön

< <