Pardus... Özgürlük İçin...
<
Geçenlerde arkadaşlarımdan biri Ghost in the Shell'i seyretmek istediğini söyleyince bende bir tekrar yapayım dedim. Hala Ghost in the Shell'i bulamadım1 ama Ghost in the Shell : Innocence, Ghost in the Shell : Stand Alone Complex'i seyrettim. Ardından da siberpunk bilim kurgu türünün yaratıcıları John Brunner'in Şok Dalgası Suvarisi, William Gibson'un Neuromancer, Kont Sıfır, Mona Lisa kitaplarını okudum.2 Eğer bulabilirsem, Gibson'ın aynı adlı hikayesinden uyarlanmış ve başrolünde Keanu Reeves'in oynadığı Johnny Menemonic'i bir daha izlemek istiyorum. Aklımda iyi bir film olarak kalmış ama bilemiyorum... Internet, edebiyat türü olarak siberpunk'a aslında çok şey borçludur. Ortada bahsi edilebilecek bilgisayar ağları yokken daha bu türün yaratıcıları tarafından, güvenlik ve güvensizlik üzerine kurgular gelmiştir. İlk kendi kendini üreten yazılım kavramını ( kurt, worm ) Brunner ortaya atmış, Gibson sistem kırıcılar ve güvenlik duvarlarını kurgulamıştır3. Bu arada not düşmeden edemiyeceğim, Wachowski Biraderler'in büyük kolajı "Matrix" insanları o kadar etkiledi ki bu kolajın ardındakileri "aaa Matrix'e benziyor" diye nitelemeye başladılar. Eğer siz de bu kolajın oluşturan yukarıdakilere benzer parçaları tatmadıysanız hemen acilen bir doz öneririm... Son olarak sizleri Şok Dalgası Suvarisinden bir seçimle baş başa bırakıyorum. Teklif edilenleri Evet diyerek kabul ya da Hayır diyerek red edebilirsiniz.
Teklif 1 : Bu zengin bir gezegendir. Dolayısı ile fakirlik ve açlık ona yakışmaz; bunları yok edebileceğimize göre öyle de yapmamız gerekir. Teklif 2 : Biz uygar bir türüz. Dolayısıyla hiç kimse bundan böyle, hep beraber, her birimizin tek tek bilebileceğinden daha çok şey bildiğimiz gerçeği yüzünden, yasadışı bir avantaj sağlayamayacaktır. Ee... Siz oyunuzu nasıl kullandınız?
Not 1 : Arşivi indekslemezsen böyle oluyor. Her DVD'yi açıp içine bakmak gerek :( Not 2 : Arşivimde Sarmal yayınları tarafından yayınlanmış Neuromancer ( Neuromancer ) ve Sınır Noktası ( count Zero ) bulunuyordu. Altın Yayınlarından çıkmış olan Mona Lisa ( Mono Lisa Overdrive ) edinildi. Mona Lisa için sanırım 5 yıl felan beklemişim :) Not 3 : Ev ödevi : Gibson'ın güvenik duvarları ile ( BUZ - ICE ), günümüzde kullandığımız güvenlik duvarları ( Ateş Duvarı - Firewall ) arasındaki ilişki nedir?
/p>
<

<3yorum:

<< Geri dön

< <